Records

RESULTS 2019-2020 season      
     
MEN’S TOURNAMENTS  
Trophy Winner Runner up
Singles
Freer Cup Tony Holdsworth Warwick Fredrickson
Pairs Rushton Cup Peter Hurle Daniel Geaney
    Graham Growcott Kaarem Al-Darra
Triples Sherwood Cup Glenn Rich Daniel Geaney
  Doug McNamara John Geaney
    Tony Holdsworth Kaarem Al-Darra
Fours Brooker Shield Warwick Fredrickson Mae Taurua
  Graham Groucott John Crow
    Peter Hurle Malcolm King
    Glenn Rich Alan Carbines
1-5 Singles CBA Cup TBA TBA
1-5 Pairs Sadler Cup John Crow Leo Dangen
    Bob Heilleur Bob Webb
Handicap Singles
Smith Cup John Crow Malcolm King
Handicap Pairs St Claire Hill Cup Graham Groucott Steve Ramsay
  Les Wilson Kim Tilly
   
WOMEN’S TOURNAMENTS  
Singles Betty Rose Cup Rachael Hancock Barbara Lyon
Pairs Mary Wright Cup Margaret Aldous Marie Van Eijk
  Colleen Pert Marion Vague
Triples Hazel Price Cup Margaret Aldous Ester Eu
  Barbara Lyon Rachael Hancock
    Marion Vague Kim Tilly
Fours Julie Nicholls Cup Rachael Hancock Margaret Aldous
Esther Eu Barbara Lyon
    Rebecca Jelley Colleen Pert
    Kim Tilly Marion Vague
Handicap Singles
Collett Cup Barbara Lyon Margaret Aldous
   
COMBINED CLUB TOURNAMENTS  
Mid Week Pairs Wright Trophy John Crow Doug Vague
  Bob Webb Brian Chrystall
Veteran Singles 2018 Hanson Cup John Crow Barbara Lyon
Veteran Pairs Reg Dawson Cup John Crow Graeme Eddy
  Bob Webb Peter Dixson
Drawn Triples Griffiths Cup Tony Holdsworth Vic Snowden
  Fleur Grenfell Mary O’Keefe
    Mary Snowden Lesley McDaid
Drawn Triples Joan Small Cup Margaret Aldous Malcolm King
  Ken Taylor Vilma Dickson
    George Clark Ian Richie
Graded Triples Lady Lou Cup Pat Trainer Colin Mitchell
  Gwen Ng Vilma Dickson
    Ron Reilly Bev Campi
Skips & Threes/Lead & Twos   Mike Sokolich Colin Mitchell
    Gwen Ng Marie Edmondson
1st Year Singles Heemskirk Cup Peter Fulton Chris Bailey
Drawn Triples Hunt Cup John Crow Colin Mitchell
  Fleur Grenfell Marie Edmondson
  Lloyd Turner Pauline Mitchell
Drawn Triples Johnson Cup Weng Lim Vic Snowden
  Diane Lay John Crow
  Roy Bennett Dorothy Sloper
2-4-2 Mixed Champ Pairs Seaman Francis Cup Ray Keen Malcolm King
  Ester Eu Marie Edmondson
5 STAR MEDALS 
 

PREVIOUS COMPETITION WINNERSCompetition Results for 2018-2019 blockhousebaybowls.co.nz/wp-content/uploads/2019/05/results_2018_19.pdfCompetition Results for 2017-2018

Competition Results for 2014